Wyjeżdżasz na wakacje lub planujesz dłuższą podróż? Dojeżdżasz codziennie do pracy? Czy zastanawiałeś się ile zawdzięczasz swojemu samochodowi?
Corocznie przebywasz wiele tysięcy kilometrów, dlatego serwis samochodowy w Bydgoszczy, wraz ze zbliżającym się sezonem letnim, przypomina o serwisowaniu pojazdów. Od razu warto zadać sobie pytanie czy tylko w czasie zmiany sezonu powinniśmy zatroszczyć się o nasz samochód? Jak rozpoznać, że nasze auto wymaga serwisowania? Mechanik samochodowy z Bydgoszczy wskazał kilka najczęściej występujących symptomów, które powinny przykuć naszą uwagę lub zaalarmować o złym stanie pojazdu wymagającego naprawy czy też jakiegokolwiek uzupełnienia.
Kiedy potrzebna wymiana opon?
Wymiana opon to zabieg, który dokonuje się zazwyczaj, gdy nastaje zmiana sezonu z zimowego na letni czy też odwrotnie. Wiąże się to z przyczepnością pojazdu do powierzchni drogi i może determinować rozwój zdarzeń w niebezpiecznych sytuacjach w czasie jazdy. Przy okazji wymiany opon należy sprawdzić ciśnienie w kołach oraz ich zbieżność. To wszystko wpływa na większe zużycie paliwa w przypadku niewłaściwych parametrów. W nowszych modelach samochodów należy zwrócić uwagę na elektroniczne czujniki ciśnienia powietrza zainstalowane w kołach. Ten mały element może bowiem przyprawić kierowcę o ból głowy. Sygnał świetlny w postaci kontrolki i dźwięk przy odpalaniu samochodu to nie jedyne objawy pojawiającego się problemu. Uszkodzone czujniki ciśnienia ingerują w inne funkcje i systemy trakcyjne auta, przykładowo odłączając system kontroli trakcji i bezpiecznego hamowania.
Wymiana oleju silnikowego i filtrów
Najbardziej oczywistymi sygnałami informującymi kierowcę o zachodzących zmianach jest zapalenie się kontrolek. Jedna z nich odnosi się do wymiany oleju silnikowego. Przyczyn może być wiele zazwyczaj jest nią potrzeba corocznej wymiany, aby silnik mógł dobrze i długotrwale pracować. Kiedy specjalista stwierdzi, że przyczyna jest poważniejsza może wróżyć to spore kłopoty. W większości przypadków problem nie jest aż tak poważny, gdy okazuje się, że olej zostaje wyrzucany na zewnątrz silnika wynikający z rozszczelnienia.
Jednak kiedy oleju nadal ubywa i nie widać żadnych oznak na pokrywie silnika problem staje się bardzo poważny. Wynikiem czego koszt naprawy tego typu może być uciążliwy dla naszego portfela. Warto więc postawić na fachową obsługę, jakość i doświadczenie jakimi cechuje się serwis samochodowy Rad-Kow z Bydgoszczy. Z pozoru niegroźnie wyglądająca usterka może wpłynąć na silny defekt silnika, a samochód zamienić się w inwestycję pochłaniającą ogromne kwoty. Kolejną kontrolką jest poziom płynu chłodniczego. Optymalny poziom płynu chłodniczego powinien zawierać się między poziomem minimum a maksimum. Wskazane jest by przed każdą dłuższą jazdą kontrolować jego stan i uzupełniać ewentualny niedobór.
Gdy dolewanie płynu staje się zbyt częstą czynnością to wówczas wato pomyśleć o wizycie u mechanika. Tak jak w przypadku oleju częstą przyczyna są rozszczelnienia gumowych przewodów bądź elastycznych łączników, które nie stanowią większego problemu przy naprawie. Wewnętrzne uszkodzenie układu chłodzenia silnika wiąże się z ogromnymi kosztami naprawy, a nawet z wymianą całego silnika co często jest nieopłacalne.
Sprawne hamulce to gwarancja naszego bezpieczeństwa
Następnym szalenie ważnym elementem wymagającym stałej kontroli i częstego serwisowania są hamulce, do których zalicza się klocki, tarcze, zaciski, przewody hamulcowe oraz płyn hamulcowy. Razem współtworzą integralny układ. Wadliwe działanie jednego z nich staje się przyczyną osłabienia lub niesprawności kolejnego elementu. O złym działaniu może poinformować nas trzecia z kontrolek. Kolejnym symptomem są dźwięki dochodzące z tarcz hamulcowych i klocków przy hamowaniu. Lampka kontrolna oraz dźwięk nie stanowią jedynych źródeł informacji na temat słabej kondycji układu hamulcowego. Jadąc zwykle bywa, że po naciśnięciu pedału hamulca samochód słabo reaguje. Tu też warto skontrolować poziom płynu hamulcowego.
Układ paliwowy
W dobie współczesnej motoryzacji dzisiejsze auta są bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Kupując auto nowe czy też używane mamy dylemat nad wyborem jednostki napędowej. Diesel czy benzyna? Silniki nowej generacji dają znakomite osiągi bez względu na rodzaj paliwa. Przy starszych modelach kupując diesel’a szczególnie zwracano uwagę na kondycję silnika, który po kilkunastoletnim użytkowaniu często stawał się zmorą kierowcy. Odpalanie samochodu zimą okazało się wręcz niemożliwe a jedynie możliwie racjonalnym sposobem uporania się raz na zawsze z problemem był gruntowny remont silnika. Obecna dekada dla użytkowników samochodów to czerpanie przyjemności z jazdy w komfortowym wydaniu.
Silniki wysokoprężne
Konstrukcja silników wysokoprężnych w systemie commonrail daje maksymalne osiągi lecz mechanicy zwracają uwagę na specyfikę tych silników. Charakteryzują się bowiem dużą awaryjnością przy niewłaściwym użytkowaniu. Zwykle po 2-3 latach intensywnego użytkowania samochodu z takim silnikiem pojawiają się problemy. Nierówna praca silnika, dziwne dźwięki oraz stukot pod maską może oznaczać konieczność wizyty u mechanika. Jakość paliwa ma tu kluczowe znaczenie. Mechanik prowadząc serwis układu paliwowego powinien zwrócić uwagę na podstawowe elementy takie jak filtr oraz przewody paliwowe. Wymiana filtra zazwyczaj załatwia sprawę i stanowi element serwisu.
Zagadnieniem związanym poniekąd z układem paliwowym i zużyciem paliwa jest układ wylotowy, w którego skład wchodzi reaktor katalityczny, kolektor z rurą wylotową oraz tłumik. Ich zadaniem jest zmniejszanie hałasu wydobywającego się z silnika oraz wydalenie spalin na zewnątrz z wnętrza silnika spalinowego. Pierwszymi niepokojącymi sygnałami naruszenia tego układu jest coraz większe natężenie dźwięku dochodzącego z tłumika, natomiast jeżeli zauważmy, że z rury wylotowej wydobywa się chmura czarnego dymu to oznacza, iż jest problem ze spalaniem, a zatem z prawidłowa praca silnika spalinowego.
Regularna wymiana oleju
Turbina to istotna część pojazdu, bowiem silniki z turbo doładowaniem charakteryzują się fantastyczną dynamiką jazdy oraz racjonalnym spalaniem. Głównie chodzi tu o turbinę, która jest za to odpowiedzialna. Prawidłowe użytkowanie samochodu pod względem sprawnego działania tego elementu nie sprawia problemu, gdy pamiętamy o kilku elementarnych zasadach. Kierowcy pojazdów, którzy pokonują długie trasy powinni troszczyć się o turbinę. Pierwszą naczelną zasadą jest regularna wymiana oleju silnikowego. Ta prosta czynność pozwoli na sprawne działanie sprzętu, dzięki czemu kierowca będzie mógł cieszyć się płynną jazdą swoim samochodem. Ważne jest też odpalanie i gaszenie samochodu. Przy zimnym silniku, po uruchomieniu zapłonu i odpaleniu pojazdu należy poczekać dosłownie kilka minut, by olej dotarł do wszystkich części, a w szczególności do turbiny. Podobnie jest z gaszeniem auta. Kierowcy przebywający długie trasy zwykle zapominają o chwilowym postoju na wolnych obrotach silnika. Te trzy na pozór banalne zasady mogą wpłynąć na żywotność silnika.
Zapominając o tych czynnościach narażamy turbinę na pracę bez smarowania olejem a tym samym siebie na poniesienie wysokich kosztów, które zazwyczaj wahają się w granicach od 1500zł do 2500zł. Diagnoza problemu związanego z turbosprężarką nie jest trudna. Podstawowym objawem jest brak mocy, gdzie po wciśnięciu pedału gazu przyśpieszamy w żółwim tempie. Przy takiej kolejności zdarzeń trzeba niezwłocznie udać się do serwisu samochodowego i dokonać regeneracji, naprawy lub całkowitej wymiany zepsutej części, którą może być turbina samochodowa.
Serwis samochodu jest ważny dla każdego kierowcy
Reasumując symptomy wskazujące na fakt konieczności serwisowania samochodu można dojść do wniosku, iż nie są one jednoznaczne i nie zawsze odpowiadają tylko jednej konkretnej przyczynie. W większości przypadków dopiero poważniejesza usterka daje się we znaki. Jeżeli widzimy, że zapala nam się kontrolka nie powinniśmy odkładać tego na potem, ponieważ z pozoru błaha czynność może okazać się ogromnym problemem i przysporzyć mnóstwo kłopotów. Najlepszą metodą ochrony przed poważniejszymi uszkodzeniami jest, jak wiadomo, profilaktyka. Regularne wizyty w serwisie samochodowym umożliwiają utrzymanie auto w bardzo dobrym stanie. Czytając ten tekst powinniśmy zastanowić się nad tym ile uwagi poświęciliśmy swojemu samochodowi i czy nie należałoby udać się do mechanika w celu porady.